Hogyan tehetjük otthonosabbá a vidéki házunkat néhány aprósággal?

Megosztás

A vidéki életnek van egy különleges bája: a csend, a természet közelsége és a lassabb, élhetőbb tempó sokak számára a nyugalom szimbóluma. Ugyanakkor egy ház nem feltétlenül lesz otthonos attól, hogy vidéken fekszik – ezért nekünk is tennünk kell – , különösen akkor, ha egy kicsit elhanyagoltabb állapotban vásároltuk meg. Ha most nem tervezünk nagyobb felújítást, mégis szeretnénk egy kicsit kellemesebb hangulatot varázsolni otthonunkba, nyert ügyünk van: néhány apró változtatással is melegebbé, hívogatóbbá varázsolhatjuk a házat – lássuk, hogyan.

1. Használjunk természetes anyagokat

A vidék sokunk számára egyet jelent a természettel – annak ellenére, hogy nyilvánvalóan Budapesten kívül is vannak nyüzsgő nagyvárosok. Ha szeretnénk egy kicsit természetközelivé varázsolni otthonunkat, az első lépés legyen a fából, kőből, fémből készült bútorok és kiegészítők választása. Egy nagyobb felújítás során a fa ablak vásárlása tökéletes megoldás, hiszen segítségével egy kis melegséget, rusztikus bájt csempészhetünk a helyiségekbe – arról nem is beszélve, hogy a fa ablak remekül szigetel.

Ha most csak a bútorcserére van lehetőség, válasszunk egy fa dohányzóasztalt, néhány rattan kosarat vagy egy kovácsoltvas virágtartót, melyek karaktert adnak a térnek – ha nem szeretnénk újat vásárolni, a régi bútorok festése, felújítása is jó megoldás, ráadásul egy izgalmas projekt, ami hobbinak sem utolsó.

2. Válasszuk meg okosan a színeket

Ha most nem tervezzük a falak átfestését, de szeretnénk egy kicsit otthonosabb hangulatot varázsolni a lakásba, jó ötlet lehet néhány új pléd, párnahuzat, függöny vagy szőnyeg beszerzése, de egy kanapéhuzat is teljesen megváltoztathatja a nappali kinézetét. Részesítsük előnyben a természetes színeket: remekül mutat majd a bézs, a törtfehér vagy éppen a terrakotta, az olivazöld és a rozsdaszín. Egy patchwork-takaró gyönyörű kiegészítője lehet minden otthonnak, egy kis kézügyesség és türelem birtokában pedig akár magunk is elkészíthetjük, így biztosak lehetünk abban, hogy illeszkedni fog a stílusunkhoz.

3. Játsszunk a fényekkel

Ha a házunk elhelyezkedése, valamint az ablakok mérete miatt napközben otthonunk úszik a természetes fényben, igazán szerencsések vagyunk, esténként és a borúsabb napokon azonban a hangulat megteremtésében a világításé a főszerep. Természetesen minden szobában szükség lesz erősebb lámpafényre, de az esti pihenéshez, vacsorához inkább válasszunk meleg fényű izzókat és minél több fényforrást: ez lehet egy állólámpa a sarokban, kisebb asztali lámpa az olvasókuckónkban, de néhány mécses is tökéletes, otthonos hatást kelt egy sötét estén. Ha nem ragaszkodunk a modern megoldásokhoz, válasszunk néhány régi stílusú lámpatestet fából vagy kovácsoltvasból – ezek különösen jól illenek a vidéki hangulathoz.

4. Képek, emlékek

Ha a falakat szeretnénk egy kicsit feldobni, nem kell azonnal az ecset után nyúlni: sokszor elég az, ha néhány személyes tárgyat, fényképet, vagy a nyaralásról hazahozott emléket teszünk itt közszemlére. Ha egy kicsit tradicionálisabb hatásra vágyunk, választhatunk népi motívumokat hordozó dísztárgyakat, vagy akár egy hímzett falvédőt is, de a régi faliórák, réztányérok is karakteres kiegészítők lehetnek. Ezek nemcsak díszítenek, de mesélnek is a ház történetéről, így remek dekorációs elem lehet belőlük.

A hangulat a részletekben rejlik

A vidéki ház otthonosabbá tétele nem feltétlenül jár együtt hatalmas kiadással vagy teljeskörű felújítással: sokszor néhány apró változtatás, jól megválasztott dísztárgy vagy bútordarab kell ahhoz, hogy a vágyott hangulatot megteremtsük. A fa ablak beszerelésétől egészen egy új párnahuzat beszerzéséig rengeteg lehetőség áll előttünk – találjuk meg a szívünkhöz leginkább közel álló megoldásokat, és varázsoljunk házunkból igazi, meleg otthont.

TÁMOGATOTT TARTALOM

Kapcsolódó cikkek